Organy w parafii Świętej Rodziny na Zaciszu w Warszawie wybudowała firma Zych Zakłady Organowe

Organy posiadają 35 głosów, 4 akcesoria oraz elektryczną-proporcjonalną trakturę gry i elektryczną trakturę rejestrów. Zastosowane elektromagnesy proporcjonalne są jednym z najnowszych usprawnień w budownictwie organowym, ponieważ pozwalają uzyskać taką samą kontrolę gry jak traktura mechaniczna przy jednoczesnych zaletach, jakie oferuje traktura elektryczna.

PédaleGrand OrguePositifRécit expressif
Montre 16’Montre 16’Montre 8’Bourdon 16’
Soubasse 16’Montre 8’Bourdon 8’Flûte traversiere 8’
Montre 8’Gambe 8’Prestant 4’Cor de nuit 8’
Flûte 8’Flûte harmonique 8’Flûte à cheminée 4’Gambe 8’
Prestant 4’Prestant 4’Nasard 2 2/3’Voix céleste 8’
Bombarde 16’Flûte 4’Piccolo 2’Flûte octaviante 4’
Trompette 8’Doublette 2’Tierce 1 1/3’Octavin 2’
Fourniture IVCromorne 8’Fourniture III
Cornet VTrompette harmonique 8’
Trompette 8’Hautbois 8’
ClochesClochesClochesCloches
CarillonsCarillonsCarillonsCarillons
I/PI/I 16’TremblantTremblant
I/P 4′I/I 4’II/II 16′III/III 16′
II/PII/III/II 4′III/III 4′
II/P 4′II/I 16′III/II
III/PII/I 4′III/II 16′
III/P 4′III/IIII/II 4′
III/I 16′Inversion II/I
III/I 4′

Organy posiadają również efekt kotła- Tympan oraz efekt śpiewu ptaka- Rossignol uruchamiane przełącznikami nożnymi. Wymienione w powyższej dyspozycji Cloches i Carillons to odpowiednio dzwoneczki (posiadające 30 tonów) i dzwony rurowe (posiadające 25 tonów). Skala manuałów to C-c4, skala pedału to C-g1.

Organy posiadają łącznie 2246 piszczałek (1968 labialnych, 278 językowych). Klawiszy jest w sumie 215 (3 klawiatury ręczne po 61 klawiszy i 32 klawisze w klawiaturze nożnej). Przełączników sterujących różnymi elementami organów jest łącznie 100 (w tym 90 włączanych rękoma i 10 włączanych nogami).

Wymiary szafy organowej:

Szerokość 8,40 m, Wysokość 7,39 m, Głębokość 2,93 m. Największa piszczałka ma 5,11 m długości, najkrótsza część grająca najmniejszej piszczałki to 8 mm.

Traktura gry ELEKTRYCZNA PROPORCJONALNA, którą posiadają organy w kościele Świętej Rodziny na Zaciszu to jeden z najnowszych wynalazków ostatnich lat. Jest to jeden z pierwszych instrumentów w Polsce, które ją posiadają. W moim odczuciu to pewnego rodzaju rewolucja w budownictwie organowym, ponieważ pozwala łączyć zalety najlepszej traktury-mechanicznej i traktury elektrycznej zwykłej (“zero-jedynkowej”). Mówiąc w skrócie organista ma wpływ na sposób wydobycia dźwięków z organów.

Zastosowane zostały elektromagnesy proporcjonalne, których ruch dokładnie odwzorowuje ruch klawisza w kontuarze. Przykładowo jeśli klawisz jest naciśnięty w 69% swojej głębokości to elektromagnes również otwiera klapę na wiatrownicy do poziomu 69% swojego otwarcia. Ruch jest przenoszony jeden do jednego dokładnie tak samo jak za pomocą abstraktów (systemu listewek) w organach o mechanicznej trakturze gry. W ten sposób zostaje zachowana największa zaleta traktury mechanicznej, czyli możliwość kontroli nad dźwiękiem! Wiele osób myśli, że w organach nie ma możliwości kontrolować dźwięku. Nic bardziej mylnego:-) Można kontrolować początek i zakończenie dźwięku poprzez szybsze (bardziej energetyczne) i wolniejsze (bardziej miękkie) naciskanie, bądź puszczanie klawiszy. Oczywiście wpływa to na brzmienie piszczałek.

Z kolei największą zaletą traktury elektrycznej jest możliwość swobodnego umiejscowienia zarówno wszystkich sekcji (grup piszczałek) jak i kontuaru (stołu gry), dzięki czemu można w najbardziej optymalny sposób dla danej przestrzeni ustawić organy. Znika też problem logistyki poprowadzenia abstraktów, które zajmują dużo miejsca i nieraz przeszkadzają w optymalnym umiejscowieniu grup piszczałek. Dodatkowo wszystkie klawiatury mogą być idealnie wyrównane, bo nie ma systemu abstraktów, które wpływają na ciężkość klawiszy.

Bonus od traktury elektrycznej jest też taki, że można powsadzać mnóstwo subów, superów, czy innych bajerów programowalnych, które często są bardzo pomocne, ale to po prostu elektryka niezależnie czy proporcjonalna, czy nie.

Dzięki takim rozwiązaniom udało się na stosunkowo niewielkim chórze postawić spory instrument. 35 głosów + 4 akcesoria.

Zdjęcia z budowy (galeria)

Poniżej krótkie filmiki przedstawiające budowę instrumentu


Film z poświęcenia organów, którego dokonał biskup Romuald Kamiński podczas Mszy Świętej o godzinie 12:00 w dniu 18.12.2022 roku.